A talpmasszázsról röviden.
TISZTELT OLVASÓ ' Nagyon hasznos alternativ gyógymódról összeállitok egy cikket.Aki csak megtudja tanulni és gyakorolja is a talpmasszázst,az sok embernek segithet.Én is csak mosolyogtam ezen,amikor hallottam először a talpmasszázsról.Elkell mondanom,hogy amikor láttam az eredményeket ,elhatároztam ,hogy másoknak is felhivom a figyelmét. Megérte az erőfeszitést,mert kiváló eredményeket értem el.Egy rövid beszámolót állitottam össze,azok számára akik többet szeretnének megtudni a talpmasszázsról.Ha lehet végezzen el egy tanfolyamot,hogy képesitve legyen,de ha nincs lehetősége,akkor ragaszkodjon az útmutatáshoz. A cikknek a forrása:http://www.talpmasszazs.lap.hu .Ez a módszer csak kiegészitő módszer.Ha baj van forduljon orvoshoz '
Mindent a masszázsról
Masszázs történelme
Masszázs fogalma
Masszázs hatása
Masszázst nem lehet használni ha,
Masszázs fajták
Masszázs olajok használata
Masszázs olaj keverék
Röviden a reflexológiáról
Főoldal
Mi is az a reflexológia?
A reflexológia a test reflexzónáinak masszírozásával, a reflexpontok nyomásával harmonizálja a szervezet energiaellátását.
Alapja, hogy a test bizonyos területein, - például a kézen, talpon, vagy a fülön -, megtalálható az egész test minden egyes szervének vetülete. Ha ezeket a szervzónákat masszírozzuk, javíthatjuk a zónának megfelelő szerv, vagy testtájék egészséges energiaellátását. Ha valamelyik szervünk megbetegedett, a szervnek megfelelő reflexzóna nyomásra érzékennyé válik. Például fülfájás esetén, a lábfejen lévő fül reflexpontjainak masszírozása esetén enyhe fájdalmat érzünk a fülnek megfelelő ponton, de a kezelés során, szépen kilazul a reflexpont fájdalma, és ezzel együtt a fülfájás is enyhül. A reflexzóna-masszázs több ezer éves tapasztalaton alapul, még az egyiptomi kultúrákban is masszírozták egymás kezét-lábát az emberek. A reflexzóna-masszázs és az akupresszúra között az a különbség, hogy az akupresszúra során a testet behálózó energiacsatornák, a meridiánok pontjait masszírozzák, vagy nyomják, (amikor tűvel szúrják, azaz akupunktúra), a reflexzóna-masszázs során viszont a szervzónákat masszírozzák.
A reflexzónák elhelyezkedése tapasztalatokon alapul, különösebb tudományos magyarázata nincsen, bár magyarázzák a talpon, kézen megtalálható sűrű idegvégződésekkel, amik az illető szervekkel idegi kapcsolatban állnak. A módszer hatásosságát magunkon is tesztelhetjük, de kellemes pillanatokat szerezhetünk partnerünknek, vagy gyermekünknek is egy bő fél órás szeretetteljes, enyhe nyomással alkalmazott masszázzsal.
Reflexológia célja :
Az egyensúly helyreállítása, amely az egészséges életműködés feltétele. A feszültség csökkentése, újra működésbe hozni, revitalizálni, regenerálni, gyógyítani az egész szervezetet, valamint az egész rendszer harmóniájának és kiváló egészségi állapotának helyreállítása természetes módon. Tenyér és talp masszírozásával (reflexek kiváltásával) rendkívül gazdag érzőideg ellátásuk révén a központi idegrendszerre és a belső szervekre hatást lehet gyakorolni. A reflexterületek ingerlése mintegy ingerzuhatagként éri a központi idegrendszert, minek folytán különböző aktiváló és gátló jelenségek jönnek létre.
Gyógyító mechanizmus!
* Serkenti a vér- és nyirokkeringést, az utóbbin keresztül erősíti az immunrendszert.
* Elősegíti a salakanyagok kiválasztását, a szervezetből való eltávolítását.
* Szabályozza a hormontermelő mirigyek működését.
* Fájdalomcsillapító hatása van.
Egy reflexpont vagy terület érzékenysége vagy fájdalma azt jelenti, hogy a hozzátartozó belső szervben funkciózavar vagy megbetegedés áll fenn.
A reflexzóna-masszázs hatása:
* A láb központi kapcsolóhelyet jelent, ahonnan az egész emberi szervezetben távolhatásokat lehet kiváltani.
* Az aktív zónák ingerlésével a testünkben áramló életenergiára hatunk. Az energiatorlódást vagy energiahiányt egyensúlyba hozhatjuk.
* A masszírozás az egész szervezet működésére szabályozó, kiegyenlítő, harmonizáló hatással van.
* A szervezet öngyógyító erőit mozgósítjuk, az energiák szabad áramlását tesszük lehetővé, aktivizáljuk az életenergiánkat.
* Serkentjük a vérkeringést és a sejtanyagcsere felgyorsul, ezáltal a méreganyagok, salakanyagok könnyebben kiválasztódnak .
* Serkentjük a nyirokkeringést és ezzel az immunrendszert erősítjük. A kritikus helyen felerősödik, illetve helyreáll a testnedvek keringése. Ez jótékonyan hat a beteg szervre, testrészre.
* Szabályozza a hormontermelő mirigyek működését
* Fájdalomcsillapító hatású.
* Lazító, testi és lelki feszültséget oldó hatású.
* A lábfej bőrében található érzőideg végződések ingerlésével idegrendszeri távolhatásokat érhetünk el.
Reflexzóna-masszázs alkalmazását csak az alábbi esetekben nem ajánlott végezni:
* magas láz, vagy súlyos fertőző betegség esetén
* operáció előtt álló betegen
* pacemakert viselőkön
* a vénák, visszerek gyulladása esetén
* veszélyeztetett terhesség esetén (normális terhesség esetén az enyhe simogató masszázsnak nincs veszélye, de a medence, illetve a női szervek zónáit ki kell hagyni)
Miért fontos a megfelelő energiaáramlás?
Régi korok orvosai megállapították, hogy egészségesnek lenni egyet jelent a testen belül fennálló egyensúly és harmónia fentartásával. Ennek az egyensúlynak a megteremtéséhez a test a szervei között folyamatos és akadálytalan energiaáramlásra van szükség. A reflexológia célja a test láthatatlan csatornáit eltorlaszoló akadályok megszüntetése és az életenergia szabad áramlásának visszaállítása. Megállapították ,hogy vérkeringés iránya a energiaáramlás irányát követi. Tehát, ha az energia áramlás valahol megszakad akkor annak a keringés látja kárát. Ez a megbomlott egyensúly nemcsak a szövetekre hanem szervekre is kiterjedhet ha nem állítjuk helyre az energia áramlást.
Hogyan képes a Reflexológia azonnal enyhíteni a fájdalmat?
Nagyon egyszerű megérteni, hogyan csillapítsuk a fájdalmat a kéz és lábfej bizonyos nyomáspontjainak az ingerlésével. Az energiapályákban vagyis a vérkeringésben felelhető akadályok fellazulnak majd kimosódnak minek következtében az energia szabadon áramolhat melynek hatására helyreáll az egyensúly a szervezetben. Az akupunktúrával ellentétben itt az ujjainkkal gyakoroljuk a nyomást a létfontosságú pontokra
Gyógyító talpmasszázs – reflexológia
Kevesen tudják, de a talpmasszázzsal rengeteg betegséget lehet kezelni. Ugyanis a talp idegellátása rendkívül gazdag, több mint 70.000 idegvégződés található rajta. Ezért alkalmas arra, hogy rajta keresztül a szervezet egészét kezeljék. Minden szervnek megvan a pontos helye és gyógyítási módja a refelxológiában.
Kialakulás
A reflexológia gyökerei a kereszténység előtti időkig vezethetők vissza. Az ókori Egyiptomiak használták a gyógyítás ezen módján, ennek nyomait 4200 éves egyiptomi síremlékeken is fellelhető. Az amerikai őslakók is ismerték a reflexzónákat. Törzsi szokásaik szerint azok a „moon maiden” - ek alkalmazhatták, akik természetes gyógyerővel rendelkeztek. Kultúrájukban művészetnek, egy szent szertartás részének számít. Mindez számunkra 1913-ig ismeretlen volt. A csendet egy amerikai fül-orr-gégész, William Fitzgerald törte meg, ugyanis ekkor kezdte el alkalmazni a talpmasszázst. Innentől kezdve meghódította az egész világot, és ma már számos helyen alkalmazzák betegségek gyógyítására.
Térkép testünkön
A talpunk megfelel a testünk térképének, minden terület egy-egy szervnek feleltethető meg. A különböző szervek helye megtalálható a talpon. A jobb láb a jobb oldali szerveknek, a bal láb a bal oldali szerveknek felel meg. A talpon nemcsak rengeteg idegvégződés található, de a testet behálózó energiapályák, meridiánok is itt végződnek. Testünk akkor működik egészségesen, ha benne az energia szabadon áramlik, és átjár minden sejtet. Amikor az áramlás valahol valamiért elakad, akkor az ott levő szervben energiahiány alakul ki, vagyis megbetegszik. Megfelelő talpmasszázs szinte minden problémán segíthet. Hiszen a lábfejünkön, a talpunkon található speciális zónák masszírozása hatással van szervrendszereinkre.
Jótékony hatása
Szabályozza a hormontermelő mirigyek működését és csökkenti az esetleges fájdalmakat. Pozitívan hat szív- és keringési panaszoknál is, kedvezően befolyásolja a légzőszervi (asztma, allergia), a hólyag-, a vesepanaszokat, az emésztési zavarokat, a reumát és a bőrproblémákat is. Serkenti a vér- és nyirokkeringést, ezáltal elősegíti a lerakódott salakanyagok távozását, és erősíti az immunrendszert. Energiákat tesz szabaddá, mellyel a tartás, és az arckifejezés is megváltozik. Lelki problémákban is segítséget nyújthat.
Nem ajánlott a talpmasszázs ha,
* gyulladt, visszeres a láb (embóliaveszély miatt)
* gombás (fertőzés szétterjedhet)
* erősen dagadt, ödémás a láb
* törött/sérült a láb
* súlyos szívbeteg, veszélyeztetett terhes
* daganatos betegségben szenved
A láb kényeztetésére – lábfürdő
A talpzónák masszírozását bárki el tudja végezni. Tájékoztatást lehet kérni gyakorló orvosoktól és természetgyógyászoktól. Az önmasszázs hátránya az, hogy nehéz közben tökéletesen ellazulni, ráadásul a fogásmód, a nyomás által kiváltott érzés és a masszázs ritmusa eltérhet a megfelelőtől. Lábainknak is jólesik egy kis lazítás. Masszázs előtt vagy után érdemes egy jó lábfürdőt venni, hogy még teljessé tegyük napunkat, íme néhány tipp.
Frissítő lábfürdő
Egy lavórba öntsünk meleg vizet, majd csepegtessünk bele 10-15 csepp rozmaring-illóolajat. Egy másik edénybe öntsünk hideg vizet! Először tegyük a lábunkat a meleg, illóolajos vízbe egy percre, majd a hidegbe mintegy húsz másodpercre! Ezt ismételjük meg többször, végül rövid időre merítsük lábunkat a hideg vízbe, majd töröljük szárazra!
A lavórt öntsük meg 35-38 fokos vízzel, és adjunk hozzá 5-8 csepp illóolajat. A citrom- és grépfrút-olaj salaktalanító és vízhajtó hatású, a levendula csökkenti az idegességet, a rózsa harmonizáló. Körülbelül 15 percnyi fürdési idő után (vagy lehet rövidebb is, zárásként hideg leöntéssel) szárítsuk meg és krémezzük be a lábunkat.
Reflexológia
Magyarul azt mondjuk: talpmasszírozás, a módszer azonban ennél többet jelent. Valójában a lábfejet és az alsó lábszár lábfej felé eső részét masszírozzuk, bár a reflexológia tárgykörébe a kézfej masszírozása is beletartozik. Mint gyógyító módszer, a működésével kapcsolatban az orvosok (már amelyik elhiszi, hogy működhet) tanácstalanul csóválják a fejüket, míg a természetgyógyászok el sem tudják képzelni, hogy ne gyógyítana. Felfogásunk szerint ugyanis a lábfejen (de nem csak ott, hanem például a fülön, az orron, a szemen, és még sok más helyen is) az egész szervezetünk kivetül, azaz bizonyos területeken, az úgynevezett reflex zónákon (esetenként reflex pontokon) jól beazonosíthatók a szervek és azok apróbb részletei. Aki ismeri ezek pontos helyét, az az adott hely apró jelei alapján felismerheti, hogy mi az, ami nem úgy működik, ahogy kellene, és a hely ingerlésével, masszírozásával képes "odanyúlni" az adott szervhez, azaz hatni rá.
Ahogy azt már a "Szerintem a természetgyógyászat" című irományomban említettem, a gyógyulás csodáját nem tőlem, a természetgyógyásztól kell várnia. Nem közvetlenül gyógyít a masszázs, hanem figyelmezteti a szervezetet, hogy "nono, valami nincs rendben". A szervezet erre a figyelmeztetésre összekapja magát és beindítja a mindenkiben (a beteg emberben is) jól működő úgynevezett öngyógyító folyamatokat, amelynek hatására elindul a gyógyulási folyamat. Tehát Ön gyógyítja magát.
Amúgy mint minden masszázs, az egész rendkívül kellemes, megnyugtató, pihentető és ez már önmagában is gyógyít. Már jóval a betegség tüneti megjelenése előtt a talpon felismerhető elváltozások tudatják a reflexológussal, valamit tenni kell, mert baj lesz. A módszernek tehát nagy jelentősége van a megelőzésben, az egészségesség megőrzésében is. A masszírozás segít a betegségek után abban is, hogy a teljes gyógyulás mihamarább bekövetkezzen és a gyógyult állapot tartós legyen.
Én azt vallom, hogy igazodva a módszer holisztikus mivoltához, mindig a teljes masszírozást el kell végezni. Így egy kezelés tehát körülbelül negyven percig tart.
Egy kellemes lazító lábfürdő után következik a bemelegítés, majd a szervek, szervrendszerek módszeres masszírozása, melynek során a problémás területekkkel kiemelten foglalkozom, végül egy energetizáló, megnyugtató levezetéssel zárom a kezelést. Az első alkalom mindig az állapotfelmérés, amikor képet alkotok a hozzám látogató egészségi helyzetéről, megbeszéljük, hogy Ön és én hogyan látjuk a betegségét és elmondom javaslataimat. A következő alkalmak már a tényleges gyógyulás érdekében a masszírozásról és a problémák lelki okainak felderítéséről szólnak.
Mire jó a talpmasszázs?
A reflexek önműködően zajlanak, az akarat közreműködése nélkül. A kezünket például ösztönösen visszarántjuk, ha bőrünkkel valami forrót érintünk, és libabőrösek leszünk, ha fázunk. Emésztésünket és vérnyomásunkat szintén reflexek szabályozzák. A szükséges utasítások közvetlenül futnak végig az érzékeny idegpályákon (pl. a bőrtől az izomig) és a testhez tartozó hírvivő anyagokon. Ugyanígy a beteg szervek is képesek üzeneteket küldeni a külvilág felé, a szívfájdalom például a bal karba is sugárzik.
A talpmasszázs kiindulópontja az, hogy testünk minden szerve összeköttetésben van talpunk különböző felületeivel. A „közvetítőcsatornák” ezúttal az idegek helyett az energiapályák. Rajtuk keresztül a lábon bizonyos pontok masszírozásával közvetlenül ingerelhetők vagy nyugtathatók a szervek. Fordított esetben a nyomás által kiváltott fájdalom alapján következtetni lehet az egyes szerv működésbeli zavaraira. A kínai akupunktúra meridiánjai szintén energiapályák – ezek nem kimutatható ingervezető rendszerek, mint az idegkötegek vagy az erek. Itt az irányok meghatározóak, melyeken keresztül az energia továbbítódik. A talpmasszázsban kimutatható sikerek is igazolják, hogy ezek az összeköttetések léteznek.
A reflexzónamasszázs gyökerei a kereszténység előtti időkig vezethetők vissza. Kínában a betegeket már 5000 évvel ezelőtt nyomómasszázzsal kezelték a bőr bizonyos pontjain. Ebből a manapság akupresszúrának nevezett eljárásból fejlődött ki később a tűtechnika, vagyis az akupunktúra. Az amerikai őslakók is ismerték a reflexzónákat. A térképhez hasonló sablont, amelyen a lábon lévő szervek láthatók, a század elején eszerint rajzolták meg. A két láb a bal és a jobb testfélhez igazodva egységet képez. A kettős szervek területei tehát, mint például a vesék, mindkét lábon megtalálhatók. A középen elhelyezkedő testrészek, mint a pajzsmirigy, mindkét talp belső felületén keresendők.
Bárki megtanulhatja
A talpzónák masszírozását bárki el tudja végezni. Tájékoztatást lehet kérni gyakorló orvosoktól és természetgyógyászoktól. Az önmasszázs hátránya az, hogy nehéz közben tökéletesen ellazulni, ráadásul a fogásmód, a nyomás által kiváltott érzés és a masszázs ritmusa eltérhet a megfelelőtől. Ezenkívül adódhatnak helyzetek, amikor nem szabad masszírozni, pl. ha valaki lázas vagy akut gyulladás van a szervezetében. Ezért, míg alaposan ki nem képeztük magunkat vagy konkrét panaszunk van, jobb a képzett terapeuta kezelése.
A szakember az előírásnak megfelelően egyenletesen váltakozva erősebb és gyengébb nyomásokkal masszíroz. A nyugtató hatású nyomkodásokon kívül a masszázzsal csillapítja az akut panaszokat, pl. az erős fájást vagy a görcsöt. A hüvelykujját közben állandó nyomással a reflexzónán tartja. Figyelembe kell venni, hogy a „nyugtató fogás” – hasonlóan a fájdalomcsillapító tablettákhoz – csak a tüneteket csillapítja, míg a betegséget nem szünteti meg, ezért azokat külön kell gyógyítani.
Mikor érdemes használni?
* Elsősorban anyagcsere-betegségeknél, gerincbetegségeknél és csökkent hormontermelésnél születtek eddig sikerek: így pajzsmirigyprobléma és tarkófájás esetén feltétlen ajánlott. Pozitívan hat szív- és keringési panaszoknál is.
* Kedvezően befolyásolja
* a légzőszervi (asztma, allergia),
* a hólyag-, a vesepanaszokat,
* az emésztési zavarokat,
* a reumát és
* a bőrproblémákat is.
A leírtak ellenére nem minden betegség gyógyítható kizárólag talpmasszázzsal. Komolyabb panaszok esetén feltétlen más módszereket is kell alkalmazni. Mellékhatások nem fordulhatnak elő, bár a tünetek eleinte felerősödhetnek – ilyenkor átmenetileg rövidebb és enyhébb kezelésre van szükség.
Figyelem! A felírt gyógyszereket semmiképp sem szabad orvosi javallatt nélkül elhagyni a talpmasszázs alkalmazásakor!
Nem pénzkérdés
A lelkiismeretes terapeuta először részletes beszélgetés során képet alkot a páciens egészségi állapotáról, majd óvatosan kitapogatja a talp fájdalmas pontjait. A masszázs legfeljebb 30–60 percig tart – amíg a fájdalom alábbhagy. Tapasztalatok szerint a csiklandós páciensek is jól tolerálják a kezelést, ráadásul a kezelés nem terheli meg a pénztárcát.
Segít a megelőzésben is
A talpreflexzóna-masszázs sikeres, ősrégi módszer a betegségek megelőzésében és kiegészítő kezelésében. Mivel szerveink a testünkben futó energiapályákon keresztül összeköttetésben vannak lábaink bizonyos területeivel, a zónák masszírozása reflexszerű választ vált ki a megfelelő testtájakon. Így serkenti egyes szervek funkcióját, máshol viszont enyhíti a túlterhelést, segít az energiablokk feloldásában.
Jól kombinálható más alternatív gyógymódokkal, pl. Mayr-féle hasi kezeléssel, diétákkal, kolon-hidroterápiával, salaktalanító kúrákkal, akupunktúrával is. A többi kezelés hatását fokozza, így a gyógyulást felgyorsítja.
Méregtelenités.
Az ételekkel együtt káros anyagok is kerülnek az asztalra, s onnan a szervezetbe. Életünk folyamán 50 kg szennyező anyag megy át a szervezetünkön, ebből nagyjából 25 kg rakódik le a belső szerveinkben. Épp ezért elengedhetetlen a méregtelenítés.
A méregtelenítés az emberi szervezet megtisztítása a számára szennyező, káros, ártalmas anyagoktól, gondolatoktól. Szinte minden krónikus betegség kezelésének az alapja. Egészségesnek, betegnek egyaránt ajánlatos ősszel és tavasszal méregtelenítő kúrát tartani.
A bélműködést javító táplálékok: káposzta, ananász, alma, brokkoli, aszalt szilva, kelkáposzta. Az articsóka csökkenti a koleszterinszintet. A fokhagymának kiváló vírus-, gomba- és baktériumölő hatása van.
Az emésztést elősegítő fűszerek: menta, kapor, köménymag, babérlevél, torma, majoránna, fahéj, szegfűszeg. A kurkuma a májműködést serkenti. A májzsugorodás ellen burgonyát, barna rizst, teljes értékű gabonából készült kenyeret kell fogyasztani. A hagymának vérhígító és az immunrendszert erősítő hatása van. A spárga vizelethajtó és hashajtó, C- és E-vitamin-tartalmú eledel. A spenót magas a béta-karotin-, folsav- és C-vitamin-tartalma ugyancsak növeli az ellenálló képességet. A tök is kiváló védőszer, magas A-vitamin-tartalmú, vizeleti és prosztatapanaszoknál hatásos.
Méregtelenítésre alkalmas teák: bodzavirág (igen hatásos izzasztó), csalánlevél (általános serkentő), kakukkfű (nátha, influenza, hörghurut, arcüreggyulladás esetén kiváló).
Vizelethajtó növények: zsurló, pitypang, medveszőlőlevél, lestyángyökér, tövises iglice, borostyánlevél, nyírfalevél, gyermekláncfű, tarackbúza
Hétvégi böjt
kapcsolódó anyagok
Méregtelenítés ésszel
A hétvégi böjt igen eredményes lehet. A kúra péntek éjjel kezdődik vegyes zöldsalátával – ecet, öntet, só, bors nélkül –, majd a szombati reggeli C-vitaminnal és a méregtelenítést végző kedvenc szezonális gyümölccsel folytatódik. A gyümölcs magas víztartalmának és gyors emészthetőségének köszönhetően gyorsan átöblíti a szervezetet, a cukrok pedig gyorsítják a szervezet tisztulását. Innentől kezdve minden 90 percben inni kell valamit. Ez lehet tiszta (préselt, centrifugázott) gyümölcs- és zöldséglé, héj nélküli gyümölcsdarabokkal. 30-60 percenként ajánlott meginni 1-2 deci vizet is.
A vacsora zöldségleves vagy egy kis tálka barna rizs néhány kocka zöldséggel keverve. A barna rizsben sok a B-vitamin, ami stressz-csökkentő hatású. Magas rosttartalma pedig gyorsan telít, így jó (éhségérzet nélküli) alvást biztosít, reggelre pedig átmegy az emésztőcsatornán.
Ahogy a test egyre könnyebbé válik, úgy érezni egyre jobban a böjt hatását. Felélénkülnek a tisztító folyamatok, ürülnek a méreganyagok. A test némi zsírt is veszít. A kúra során az extra védőanyagok – A-, C-, E-vitamin, Q10 koenzim – tovább serkentik a méreganyagok leküzdését, az olyan relaxációs technikák pedig, mint a masszázs, az aromaterápia és a szauna, javítják a kúra eredményességét.
Néhány kedvelt méregtelenítési módszer
Izzasztókúra, gőzben, szaunában
Cél: a vérkeringés javítása, a bőr útján való méregtelenítés serkentése.
Nem javasolt: lázas betegség, labilis vérnyomás, sugárkezelés utáni állapot, nyirokutak elzártsága, súlyos rákos betegség esetén.
Mozgásterápia
Sok formája lehet: kocogás, jóga, jogging, aerobik, gimnasztika, tajcsi, csi-kung.
Hatása: vérkeringés-javító, harmonizáló, a nyirokrendszer kiválasztását serkentő, izzasztó, anyagcsere-serkentő, tehát méregtelenítő. Mértékkel bárki végezheti.
Tisztító légző gyakorlatok
Formái: jógalégzés, mélylégzési technika, forszírozott légzési technika.
Célja: a légutak és a tüdő méregtelenítése, helyes légzési technikák elsajátítása.
Talpmasszázs és akupresszúra
A talpmasszázs méregtelenítő módszerének a célja a nyirokutak, a bélrendszer, a vese, a máj kiválasztásának serkentése. Az akupresszúra célja ugyanaz, csak az ehhez szükséges pontokat a test akupunktúrás pontjaiból válogatja.
Fitoterápia
A bél- és májrendszer méregtelenítői: kömény, ánizs, papaja, máriatövis, kurkuma, domestika, fecskefű, articsóka, pestisgyökér, cickafarkfű, retek, gyermekláncfű, levendula, szenna.
A veseműködést elősegítők: boróka, lestyán, petrezselyem, zsurló, aranyvesszőfű, fűrészpálma.
Vértisztítók: csillagfürt, vízitorma, kökény.
Köptetők: hánytatógyökér, kankalin, ánizs.
Fájós láb
Lábaink egész nap viselik testünk súlyát, ezért tapasztaljuk gyakran, hogy estére fájdalmasan elfáradnak. Különösen a nők nem kímélik, majd viselik ennek tartósan negatív következményeit, hiszen a divatirányzatoknak megfelelő szűk, magas sarkú cipők hosszantartó viselése a kor előrehaladtával nagyon sok mozgásszervi betegség előidézői lehetnek.
A lábnak igen sokféle fájdalmas bántalma lehet. Ezek a csontokkal, az izmokkal, az inakkal, a szalagokkal, az idegekkel és az erekkel egyaránt kapcsolatosak lehetnek.
A fájós lábak károsan befolyásolják járásunkat, ami végül a lábak és a hátgerinc megerőltetéséhez, deformációjához vezet.
Ha lábainkról kellő módon gondoskodunk, akkor egész testünk jobban fogja érezni magát!
A lábfájás megoldása a megelőzés: válasszon megfelelő méretű, kényelmes lábbelit, a tyúkeszemet és a bőrkeményedéseket azonnal távolítsa el. A lábizmok erősítése érdekében lift helyett használja a lépcsőt, és járjon, sétáljon sokat.
A lábon, főként a talpon több ezer idegvégződés található, ezért rendszeres masszírozása nemcsak a lábfájást enyhíti, de felfrissíti az egész testet. A lábmasszázsról részletesen írtunk a Talpmasszázs c. cikkünkben.
REFLEXOLÓGIA
TALPMASSZÁZS- REFLEXZÓNA MASSZÁZS
A reflexzóna masszázs (talpmasszázs) hatásmechanizmusa:
A reflexzóna masszázs úgy működik, hogy a reflexológia energetikai- és szabályozó rendszere által a kéz, láb, stb. reflexzónáin keresztül befolyásolni tudjuk a szervek nem megfelelő működését.
A különböző masszázstechnikákkal egy alulműködő szervet tonizálhatunk, - erőteljesebb működésre ösztönözhetünk - míg egy másik technikával pedig egy túlműködő szervet szedálhatunk, visszafoghatjuk a működését.
A reflexzóna fogalma:
talpmasszázsA reflexzóna elnevezés a manuális terápiában már régóta használatos, többnyire különböző idegi reflexekkel kapcsolatban.
Amikor a kéz, láb, írisz, has fül, stb. reflexzónáiról beszélünk, a reflex szót nem közvetlenül az idegrendszerre vonatkoztatjuk, hanem a következő két módon értelmezzük:
1. Az összkép (fej-törzs-végtagok) reflexiója, azaz tükröződése, kivetülése egy kisebb felületre, pl. a kézre, lábra vagy fejre.
2. A kéz, láb, stb egyes részeinek megnevezése, amelyeknek empírikusan bizonyított közvetlen energetikai kapcsolatuk van a test bizonyos szerveivel.
Itt tehát sem idegi reflexkapcsolatokról, - mint pl.a Head-Mackenzie féle idegkapcsolatoknál - sem energiapályákról - mint pl. az akupunktúrában - nincs szó. Ezeknek a reflexológia által használt rendszereknek megvan a saját ellátó hálózatuk és szabályozó rendszerük, amelyeket azonban sajnos még nem kutattak és térképeztek fel.
Mikor alkalmazható a reflexzóna masszázs (talpmasszázs)?
talpmasszázsA reflexológiai eljárásokat olyan betegségek, állapotok esetén alkalmazhatjuk, melyeknél a reflexológia fent említett sajátos szabályozó rendszere működik.
Ez azt jelenti, hogy a degeneratív betegségek utolsó stádiumának kivételével - ahol a szervezet saját szabályozó rendszere már nem működik - tulajdonképpen szinte minden esetben eredményesen alkalmazható.
Mégis van azonban ezen kívül néhány eset, amikor nem javasolt a reflexológiai kezelés:
- fertőzéssel és magas lázzal járó betegségek
- véna- és nyirokrendszer heveny gyulladásai
- csak műtéttel gyógyítható betegségek
(kiegészítésként sok esetben itt is használhatjuk)
- üszkösödés, ill. nagy felületű gombásodás a lábon
- veszélyeztetett terhesség (óvatossággal és nagy hozzáértéssel itt is alkalmazható)
A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy még súlyos ill.nagyon súlyos betegségek esetén is - pl. Bechterew kór, S.M., Parkinson kór, daganatos betegségek, ill. bénulások - sokszor számos melléktünet enyhíthető vagy teljesen megszüntethető a reflexológiai kezelésekkel. Pl. - javítható a kiválasztó- ill. emésztő szervek működése, - javítható a hólyag-,ill. a végbél záróizmának működése, - a fájdalmak még a rák végső stádiumában is enyhíthetők.
Reflexzóna masszázs menete:
reflexzóna masszázs, talpmasszázsElső alkalommal a reflexológus állapotfelmérést végez. Ez az összes reflexzóna végigtapogatásából, valamint egy részletes kikérdezésből áll.
A reflexzónákat végigtapogatva a reflexológus megtalálja az adott személy zónáiban található elváltozásokat, lerakódásokat, majd pedig a kikérdezés eredményeivel összevetve feljegyzi ezeket egy térképre. Ez a térkép a test összes reflexzónáját tartalmazza és a továbbiakban e bejelölések alapján folyik a kezelés. A szükséges kezelések száma és sűrűsége nagymértékben függ az adott betegség fennállásának idejétől, a beteg testi-lelki állapotától, ill. a kezelésekre való reakcióképességétől.
A konkrét gyógyításon túl a reflexológia használható még:
* kizárólag állapotfelmérésre megelőzés céljából, (mivel ezzel a módszerrel már akkor felfedezhető egy szerv, vagy szervrendszer legyengülése, amikor az orvosi vizsgálatok még nem mutatnak kóros elváltozást)
* kúra utáni folyamatos karbantartásra.
A reflexológia ugyan egyedül is hatásos de a gyógyulás hamarabb bekövetkezik ha a következő természetes gyógymódokkal kiegészítjük:
* gyógynövény terápia
* táplálkozási- és életmód tanácsadás
* mozgás- és masszázsterápiák.
A páciens reakciói a reflexzóna masszázs hatására
A reakciók 2 fő csoportja:
* reflexzóna masszázs közben
* kezelések közti időszakokban
Reflexzóna masszázsA páciens állapotának kezelés közben való bármely megváltozása - akár kellemes, akár kellemetlen, rövid vagy hosszú időtartamú,- azt bizonyítja, hogy a páciens belső gyógyító erői működésbe léptek és megkezdődött a szervezetre káros anyagok kioldódása és eltávozása.
A masszázs közbeni reakciók jól tudósítanak a páciens pillanatnyi terhelhetőségéről és meghatározzák a masszázs erősségét és ritmusát. Ilyenek pl.: fájdalom, izomgörcs, nyugtalanság, feszültség, izzadás, hidegérzet, végtagok kihűlése.
A masszázst mindig a fájdalomküszöböt elérve de azt soha meg nem haladva kell végezni! Sem a túl erős masszázs, sem pedig a "simogatás" nem vezet eredményre.
A kezelések közti reakciók felvilágosítást adnak a masszázs hatásáról a különböző szervek esetében. Ha a masszázs erőssége, ritmusa, sűrűsége a beteg állapotának megfelelő akkor minden hatás kívánatos és elvárt gyógyreakciónak minősül akár kellemes, akár kellemetlen vagy átmenetileg kicsit fájdalmas.
A reflexológia története:
A kéz és a láb reflexzóna masszázsát mint az egészségmegőrzés természetes módját sok nép ősidők óta ismeri, ezek a módszerek a különböző kultúrákban fellelhetők. Ezeknek a kezelési módoknak az eredetét nem ismerjük de Indiában és Kínában már 5000 évvel ezelőtt ismeretes volt a nyomáspontokkal való kezelés.
Talpmasszázs - reflexzóna masszázs történeteA módszer azonban feledésbe merült, valószínűleg az azonos gyökerekből sarjadó akupunktúra szorította ki. Az ősi egyiptomi gyógyászatban is alkalmazták a kéz és a láb reflexzónáinak masszírozását, amit egy szakkarai síremléken is ábrázoltak. A síremlék egy akkor élt orvosé és i.e. 2300-ból való.
A történetírók szerint Benvenuto Cellini (1500-1571), a híres firenzei szobrász és ötvösművész, az egész testében érzett fájdalmait a kéz- és lábujjaira gyakorolt erős nyomásokkal kezeltette.
Az amerikai Dr. Edwin F. Bowers orvos 1916-ban ismertette először a nagyközönséggel dr Fitzgerald módszerét, aki az indiánok gyógyítási módszerei között találta meg a reflexterápiát. Egy évvel később jelent meg kettejük közös kiadásában a Zone Therapy című könyv, amelyben gyakorló orvosok, fogorvosok, nőgyógyászok, fül-orr-gégészek és kiropraktőrök számára közölnek kórtörténeteket és kezelési javaslatokat.
Eunice Ingham, amerikai masszőrnő a szó legszorosabb értelmében "talpra állította" a zónaterápia egy részét, amikor a fenti munkából származó ismereteit erre a "kis felületre", a talpra koncentrálta. Speciális fogásmódot fejlesztett ki, amelyet a nyomómasszázs Ingham-féle módszerének nevezett el. A módszert 1938-ban megjelent könyvében ismerteti. A könyv címe: Történetek, amelyeket a lábak mesélnek el.
Hanne Marquardt 1957 és 1967 között a láb reflexzóna terápiáját saját praxisában próbálta ki. 1967 óta történik szakreflexológusok képzése minden gyógyászati szakterületen, figyelembe véve ismereteink mindenkori állását.
REFLEXOLÓGIA / TALPMASSZÁZS SEGÍTSÉGÉVEL GYÓGYÍTHATÓ BETEGSÉGEK:
A reflexológia mindazon esetekben használható ez a gyógymód, amelyeknél a szervezet saját önszabályozó és öngyógyító rendszere megfelelően működik. Ez az öngyógyító rendszer azonban csak súlyos betegségek utolsó stádiumában mondja fel a szolgálatot.
Minden természetgyógyászati ág esetén vannak olyan betegségek, amelyeket természetgyógyászati módszerekkel - kizárólag vagy ajánlottan - kiegészítő kezelésként (k.k.) lehet alkalmazni.
Ettől függetlenül a természetgyógyászati kezelések önmagukban is hatékonyak - bár lassúbb a gyógyulás mint a gyógyszeres kezelés esetén - de más természetes gyógymódokkal kombinálva gyorsabb, mellékhatásmentes és teljesebb gyógyulás érhető el!
Emésztőrendszeri problémák:
- étvágytalanság,
- puffadás
- székrekedés
- hasmenés
- máj-, és epebántalmak, epekövek
- gyomorfájdalmak
- gyomor- ill. nyombélfekély (k.k.)
- hajhullás (legtöbbször emésztőrendszeri okra vezethető vissza)
Szív- és Érrendszeri betegségek:
- szívritmuszavar(k.k.)
- szívgyengeség, (k.k.)
- szívidegesség, ( k.k.)
- érelmeszesedés
- visszérgyulladás
- aranyér
Légzőszervi rendellenességek:
- felső légúti gyulladások: megfázás, nátha, torokgyulladás, mandulagyulladás
- köhögés
- hörghurut
- tüdőgyulladás, (k.k.)
- asztma(k.k.)
- arc, és homloküreg gyulladás (k.k.)
Anyagcsere zavarok:
- köszvény (k.k.)
- cukorbetegség (k.k.)
- elhízás (életmód tanácsadással)
- soványság
Allergiás betegségek
- szénanátha (k.k.)
- asztmatikus panaszok (k.k.)
- ételallergiák (k.k.)
Magas vérnyomás, alacsony vérnyomás
Daganatos betegségek (k.k.)
Immunerősítés (k.k.)
Mozgásszervi problémák
- lumbágó (k.k.)
- isiász (k.k.)
- izületi gyulladás, kopás, artrózis (k.k.)
- Bechterew kór (k.k.)
Bőrbetegségek:
- gennyes bőrkiütés (k.k.)
- pattanás (acne vulgaris) (k.k.)
- ekcéma (k.k.)
- gombás bőrbetegségek (k.k.)
- pikkelysömör (psoriasis) (k.k.)
Ideg- és elmebetegségek
- fejfájás, migrén (k.k.)
- ideggyulladás (k.k.)
- alvásprobléma (k.k.)
- neurózis (k.k.)
- kimerültség (k.k.)
- rossz stressztűrő képesség (k.k.)
- Szklerózis Multiplex (k.k.)
Vizeletkiválasztó rendszer betegségei
- hólyaghurut
- hugyhólyag gyulladás (k.k.)
- vesegyulladás (k.k.)
- vesekő (k.k.)
Férfi- és női betegségek
- prosztataduzzanat (k.k.)
- prosztata gyulladás (k.k.)
- menstruációs zavarok (k.k.)
- petefészek gyulladás (k.k.)
- méhszájseb (k.k.)
- hüvelyi folyások (k.k.)
Betegségek kezelése
Az alábbi betegségeket lehet hatékonyan kezelni és megelőzni a talpmasszázzsal
Betegségek Masszírozása
Ágybavizelés Vesék, húgyvezeték és hólyag, alsó gerincoszlop, napfonat
Ájulás Szív, mellékvesék, hipofízis
Allergia Mellékvesék, vesék, húgyvezetékek, hólyag, mellékpajzsmirigyek, hipofízis
Álmatlanság,alvási zavarok A fej különböző reflexzónái, napfonadék
Angina pectoris(rohamszerű szívnyomás) Szív (óvatosan), mellékvesék (adrenalin termelés), vesék, húgyvezeték és hólyag (méreganyag kiválasztás), mellkas (lábháton a mell zóna), gyomor és rekeszizom reflexzónái, hogy a feltolt rekeszizom ne gyakoroljon nyomást a szívre
Aranyér Végbél, vesék, húgyvezeték, hólyag, mellékvesék, napfonat, ágyék, belső boka mögött és felett a végbél-aranyér zóna
Árpa Szem és megfelelő nyirokcsomó pontok
Artititisz Lásd izületi gyulladás
Asztma Vesék, húgyvezeték, hólyag (méreganyag kiválasztás), mellékvesék (kortizon), mellékpajzsmirigyek (kalcium anyagcsere) tüdők és hörgők (vérellátottság), napfonat, ileocekális billentyű, nyirokcsomó pontok (ellenanyagok)
Basedow-kór Pajzsmirigyek és hipofízis
Bechterew-kór (gerincoszlop merevedés) Vesék, húgyvezeték, hólyag, gyomor és belek, gerincoszlop
Bélhurut Gyomor-bélcsatorna, nyirokmirigypontok
Bénulás (pl. agyvérzés utáni állapot) Egész test, egész talp masszázs, nyak és egész gerinc, fej
Bőrbajok, bőrkiütés Vesék, húgyvezeték és hólyag, mellékvesék, mellékpajzsmirigyek, hipofízis, nemi mirigyek, pajzsmirigy
Böfögés Gyomor és napfonadék
Cukorbaj Hasnyálmirigy, hipofízis, pajzsmirigy, mellékvesék, máj, gyomor-nyombél
Csontritkulás Mellékpajzsmirigyek, az összes anyagcsere zóna
Csonttörések A megfelelő zóna masszírozása, mellékpajzsmirigy (kalcium)
Daganat A daganat helye szerint a megfelelő szerv reflexzónája, nyirokmirigypontok (mandulák, lép), hipofízis
Ciszta A megfelelő szerv reflexzónája, nyirokmirigypontok
Égési sérülések A megfelelő szerv, testrész reflexzónája, nyirokmirigypontok, vesék, mellékvesék, húgyvezetékek és hólyag, mellékpajzsmirigy
Egyensúlyzavarok(szédülés) Egyensúlyszerv
Ekcéma Vesék, húgyvezetékek és hólyag, mellékvesék, mellékpajzsmirigyek, hipofízis, napfonadék, alsó és felsőtest nyirokmirigyek
Epehólyag-gyulladás, epekőbetegség Máj és epehólyag, nyombél, nyirokmirigypontok
Epilepszia kiegészítő kezelése Anyagcsere szervek, fej, nyirokmirigypontok, belső elválasztású mirigyek
Érelmeszesedés Vesék, húgyvezetékek és hólyag, mellékvesék
Érszűkület Azon szerv zónájának masszírozása, ahol az érszűkület van, mellékpajzsmirigyek, mellékvesék, vesék, húgyvezetékek és hólyag
Étvágytalanság Gyomor és belek, pajzsmirigy
Tartós fáradtság Vesék, húgyvezeték és hólyag, anyagcsere szervek, mellékpajzsmirigyek, mellékvese, álmatlanság esetén: fej
Fehérvérűség, leukémia Nyirokmirigypontok, mandulák, lép, anyagcsere szervek
Fejfájás (migrén) Fej-zónák, nyak, homloküregek, napfonat, gerincoszlop
Felfúvódás Gyomor-bél, napfonadék
Fertőző betegségek Vesék, húgyvezetékek és hólyag, mellékvesék, mellék-pajzsmirigyek, nyirokcsomó reflexzónái
Fejfájás, fogromlás Felső és alsó állkapocs, anyagcsere szervek
Fogínygyulladás Felső és alsó állkapocs
Fogpótlás, protézis miatti bajok, gyulladás Felső és alsó állkapocs
Frigiditás Hipofízis, petefészek és méh
Fülfájás Fül és szem, fej, nyirokmirigypontok
Fülzúgás Fül és szem, fej, nyak, mellékvesék, egyensúlyszerv
Gégehurut, rekedtség Gégefő
Gerincoszlop bántalmak Lásd reuma és Bechterew-kór
Golyva Pajzsmirigy, hipofízis
Glaukoma (zöldhályog) Szem és fül, nyak, vesék, húgyvezetékek és hólyag, mellékvesék és fej
Gyomorfekély, nyombélfekély Gyomor és nyombél, napfonadék, rekeszizom, mellékvesék
Gyomorhurut (gyomorfájás) Gyomor és nyombél, napfonadék
Gyulladások bárhol a szervezetben Nyirokmirigypontok, mellékpajzsmirigyek és a gyulladásos szerv zónája
Hajhullás Ivarmirigyek (petefészkek vagy herék), mellékvesék, anyagcsereszervek
Hallási nehézségek Fül
Hályog (szürkehályog) Szem, vesék, húgyvezeték, hólyag, mellékvesék és fej
Hasfájás, hasgörcs Elsősegélyként gyomor-bélcsatorna zónái, hasfonadék
Hasmenés Gyomor-bél, nyirokpontok, napfonadék
Hasnyálmirigy-gyulladás Gyomor és nyombél, hasnyálmirigy pontok
Hátfájás (háti gerincoszlop fájdalma) Hátcsigolyák, napfonadék, lábháton mell zóna � ágyéki gerincoszlop fájdalom (lumbágó): ágyékcsigolyák, keresztcsont, csípő, napfonadék, térd, altest nyirokút
Hólyaghurut, hólyaggyulladás Vesék, húgyvezetékek, de különösen a hólyag reflexzónája, nyirokpontok
Homloküreg gyulladás Homloküreg és nyirokmirigyek
Hóvakság Szemek, mellékvesék
Hörghurut Tüdők, hörgők, nyirokmirigypontok, mellékpajzsmirigyek, mellékvesék
Húgyvezeték gyulladás Vesék, húgyvezetékek és hólyag, nyirokpontok
Hüvelyfolyás, hüvelygörcs, viszketés Hüvely és méh, nyirokpontok
Idegesség (neurózis) Vesék, húgyvezetékek és hólyag, anyagcsere zónák, mellékpajzsmirigy, fej, pajzsmirigy � ideges depresszió: belső-elválasztású mirigyek, napfonadék, hasnyálmirigy, fej (pszichoterápiás kezelés) � félelemérzés, szorongás: vesék, húgyvezetékek és hólyag, gyomor-bél zónák (a rekeszizom felnyomódását megszüntetni), fej, egyensúly-szerv (pszichoterápia)
Idegfájdalmak Gerincoszlop, mellékpajzsmirigyek, egész talp masszázs
Impotencia (Pszichoterápia mellett) herék, egész talp masszázs
Influenza, hűlés Nyirokpontok, mandulák, lép, orr homloküreg
Ínysorvadás Alsó és felső állkapocs, anyagcsere reflex zónák, és ujjal a fogínyt masszírozni rendszeresen
Isiász Csípő, isiász pont, ágyékcsigolyák, térd, vesék, húgyvezeték, hólyag
Ízérzés zavar Fej reflex zónái, alsó és felső állkapocs
Izomláz, izom (ín) rándulás, húzódás Azon testrész reflexzónájának masszírozása, amely megfelel a sérült résznek
Izomsorvadás Hipofízis, vesék, húgyvezetékek, hólyag, mellékvesék, mellékpajzsmirigyek, nyirokmirigypontok, (izomgyakorlatok anyagcsere helyreállítása)
Izületi gyulladás (idült artritisz, artrózis) Egész láb, kiemelten a vesék, húgyvezetékek, hólyag, mellékvesék (kortizon), napfonadék valamint a beteg izületek reflex zónái
Kalcium-hiány (terhesség, szoptatás,
idős kor, görcs-rohamok) Mellékpajzsmirigyek
Kancsalság kiegészítő kezelése Szem és fej reflexek
Karfájás Nyaki gerinc, vállöv, vállizület, felkar, könyök, fogak és a lábon a karnak megfelelő hely
Koponyatörés (kiegészítő utókezelése) Fej reflexek, mellékpajzsmirigy
Köhögés (hörghurut, légcsőhurut) Hörgők, tüdők, nyirokmirigypontok, mellékpajzsmirigy, mellékvesék
Könyök bántalmak Lábfejen a térd reflexzónája, és a térd masszírozása
Köröm törékenység a kézen (vitamin,
vas és Ca hiány) Anyagcsere szervek, mellékpajzsmirigy (a hiány pótlása táplálkozással és gyógyszeresen)
Körömágygyulladás A megfelelő láb vagy kézköröm reflexzóna masszázsa, nyirokpontok a lábon
Köszvény Vesék, húgyvezetékek, hólyag, mellékvesék és a megfelelő testrész reflexzóna
Lábak dagadása, ödémája A szívbaj kezelése mellett vesék, húgyvezeték és hólyag, szív, nyirokpontok
Lábszárfekély Medence nyirokutak, vesék, húgyutak, hólyag, máj, epe-hólyag, hasnyálmirigy, gyomor-bél, nyirokpontok
Lágyéksérv Altesti nyirokpont, nemi szervek, gerincoszlop alsó része, hipofízis, hólyag
Láz Nyirokpontok, mandulák, lép, hipofízis
Lefogyás pajzsmirigy túlműködés miatt Pajzsmirigy, hipofízis (ez irányítja a pajzsmirigy működését)
Látóideg sorvadás Szem zónák, vesék, nyak
Mandulagyulladás Mandulák, nyirokpontok, mellékvese, nyak
Májműködés zavarok Máj, epehólyag, gyomor, nyombél, napfonadék
Méhgyulladás, méhvérzés, mióma Méh, vérzés esetén petefészek, hipofízis, nyirokpontok
Mellgyulladás Mell, nyirokmirigypontok, hipofízis
Melléküreg gyulladás Homloküreg zónák, nyirokpontok, mellékpajzsmirigyek, fej, nyak
Meniszkusz sérülés (térd porcsérülése) Térd zóna és a könyök masszírozása
Menstruációs zavarok Petefészek, méh, hipofízis, mindkét lábon a lábikra izomzat külső részét masszírozni
Nyirokmirigy duzzanat Nyirokmirigy reflex zónák
Mirigyláz (Pfeiffer-féle) Mandulák, lép, nyirokpontok
Mumpsz (parotitisz, fertőző fültőmirigy
gyulladás) Nyirokpontok, mandulák, ivarmirigyek (petefészek vagy herék)
Nátha Orr, hörgők, nyirokpontok
Nemi betegségek A megbetegedett szerv reflex zónái, mirigypontok
Neuralgia A halánték reflex zónája
Növekedési zavarok Hipofízis és az összes általános felépítéshez tartozó zónák (anyagcsere zónák)
Nyaki gerinc fájdalom Nyakcsigolyák, napfonadék, lábujjak és lábujjak tövének masszázsa
Nyakmerevedés (tortikollisz),
nyakizom rándulás Nyakcsigolyák, lábujjak, lábháton 1, és 2. ujj tövétől a megfelelő mell zónában
Nyirokpangás Nyirokpontok
Orrvérzés, száraz orr Orr, mellékpajzsmirigy
Övsömör Vesék, húgyvezetékek, hólyag, mellékvesék, mellékpajzsmirigyek
Pajzsmirigy betegségek Pajzsmirigy, nyaki gerinc, belső elválasztású mirigyek, szív, nyirokpontok
Parkinson kór Vesék, húgyvezetékek, hólyag, mellékvesék, fej, nyakszirt, mellékpajzsmirigyek és anyagcsere szervek
Petefészek gyulladás, ciszta Megfelelő oldali petevezeték zóna, nyirokpontok, mellékpajzsmirigy, hipofízis, esetleg a pajzsmirigy is
Petevezeték gyulladás Megfelelő oldali petevezeték, nyirokpontok, mellékpajzsmirigy
Pikkelysömör (pszoriázis) Vesék, húgyvezetékek, hólyag, mellékvesék, mellékpajzsmirigyek, anyagcsereszervek, nyirokpontok, hipofízis
Porckorong-sérv, porckorong-károsodás Vesék, húgyvezetékek, hólyag, gerincoszlop, gyomor-bél, máj-epevezeték (felépítő anyagok) zónái
Prosztata bántalmak (gyulladás,
megnagyobbodás) Prosztata, herék, ágyéki gerincoszlop, hólyag, altest nyirok zóna, vesék, húgyvezetékek
Rák kiegészítő kezelése Nyirokmirigypontok és az illető szerv reflex zónája és az �általános felépítés� zónái (vese, húgyvezeték, hólyag, fej, gyomor-bél, máj, hasnyálmirigy, összes érzékeny pont)
Retina (szemideghártya) gyulladás, leválásVesék, húgyvezetékek, hólyag, szemek, nyirokmirigy-pontok, nyak, fül
Rejtett heréjűség Herék, ondózsinór, hipofízis, lábikra izomzat külső része
Rekedtség (gégehurut) Gégefő, mandulák, nyirokmirigyek
Rekesz-sérv Napfonadék, mellékvesék, rekeszizom, anyagcsere szervek
Reumatikus betegségek Vesék, húgyvezetékek, hólyag, mellékvesék, mellékpajzsmirigy, anyagcsere szervek, megfelelő izületek láb zónái és reflex testrész masszázs � cellulitisz: laza kötőszövet gyulladása bárhol a szervezetben: nyirokpontok, ivarmirigyek (petefészek és herék) és a beteg rész reflex-zónája � farkcsontfájdalom: láb reflex zóna, nyakszirt reflex zóna és a nyakszirt masszírozása
Rövidlátás Vesék, húgyvezetékek, hólyag, szem és fül
Sárgaság (májgyulladás) Máj, epe, nyombél, napfonadék, nyirokmirigy pontok
Scheuermann kór Gerincoszlop, vesék, húgyvezetékek, hólyag, anyagcsere szervek
Száj kiszáradás Alsó és felső állkapocs (lassú evés, alapos rágás)
Szájszag Gyomor
Szaruhártya gyulladás Szem, nyirokpontok, vesék, húgyvezetékek, hólyag
Szédülés Szem, fül, egyensúly szerv
Székrekedés Az egész emésztőtraktus (főleg vastagbél) reflexzónáinak masszírozása, máj-epehólyag, mellékvesék, napfonadék, ágyéki gerinc, a lábikra belső oldalán levő reflexzóna masszázsa
Szélütés kiegészítő kezelése Ujjvégek, fej, gerincoszlop
Szembajok Szem, fül, nyak, vesék, húgyvezetékek, hólyag
Szénaláz Mellékvesék, ivarmirigyek, hipofízis, fej, nyak, orrmelléküreg, ileocekális billentyű
Szénanátha Orr, légcső, hörgők, vesék, húgyvezetékek, hólyag, mellékvesék, mellékpajzsmirigyek
Szívroham Szív, tüdő, mellékvesék, szigmabél
Szívhiba (vicium) Szív, nyirokpontok, mellékvesék, anyagcsere szervek
Szívpanaszok Szív, hátgerinc csigolyák, gyomor, mellékvesék
Távollátás Szem (fül), vesék, húgyvezetékek, hólyag
Teltség érzés Gyomor, nyombél, rekeszizom, napfonadék
Tengeri betegség Egyensúly szerv, fej
Terhesség Hipofízis, petefészek, méh, mell, és �általános felépítés�
Torokgyulladás Felső és alsó állkapocs, gégefő, mandulák, nyirokpontok
Torokfájás Gégefő, mandulák, nyirokpontok
Terméketlenség (férfi) herék, prosztata; (női) méh, petefészek, méhkürt, hipofízis
Trombózis Vesék, húgyvezetékek, hólyag, mellékvesék, a reflex testrész masszírozása
Túlsúly, elhízás Pajzsmirigy
Tüdőgyulladás Tüdő, nyirokpontok, mellékvesék, mellékpajzsmirigyek
Tüdőtágulás Tüdő, ileocekális billentyű, napfonadék
Vádli (lábikra) görcsök Mellékpajzsmirigy zóna és reflex testrész
Vakbélgyulladás Vakbél (alsó rész), nyirokpontok
Váll fájdalmak Váll, csípő és környéke (mint reflex testrész), talpon a váll zónán kívül nyak, ágyék
Vashiány Lép zóna
Vastagbélgyulladás (kolitisz) Vastagbél, napfonadék, mellékvesék, nyirokpontok
Végbélgyulladás Végbél zóna (bal lábon alul), mindkét lábon lábikra belső izomzatának masszírozása
Végbélviszketés, repedés Végbél zónák (bal lábon alul)
Vegetatív idegrendszeri zavarok Napfonadék, az �általános felépítés� összes zónája, fej
Vércukor, alacsony (hipoglikémia) Hasnyálmirigy, hipofízis, pajzsmirigy, lép, mellékvesék
Vérkeringési zavarok Szív, mellékvesék, mellékpajzsmirigyek, vesék, húgyvezetékek, hólyag
Vérmérgezés Nyirokpontok
Vérnyomás (alacsony) Vesék, húgyvezetékek, hólyag, agyalap (kisagy), egyen-súlyszerv
Vérnyomás (magas) Napfonadék, mellékvesék, vesék, húgyvezetékek, hólyag, agyalap (kisagy), fej, szív
Vérszegénység Vashiány pótlása mellett lép, anyagcsere szervek zónái
Vesebaj Vesék, húgyvezetékek, hólyag, mellékvesék, szív, nyi-rokpontok
Vesekő Vesék, húgyvezetékek, hólyag, anyagcsere szervek
Visszértágulat Vastagbél, belső elválasztású mirigyek
Visszérgyulladás Máj, mellékvesék, medence nyirokterületei
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése