Szeptember 11-éről tíz év alatt több mint 70 ezer könyv jelent meg. Miért tartották mégis fontosnak, hogy megírják ennek a napnak az átfogó történetét?

2005-ben kezdtünk neki ennek a könyvnek, és férjemmel együtt hat éven át kutattuk a szeptember 11-ei támadásokat. Azok a megválaszolatlan kérdések inspiráltak bennünket, amelyek a merényletek körül örvénylettek az interneten és a médiában – annak ellenére, hogy addigra már két hivatalos vizsgálat is lezajlott az ügyben. A támadásokról szinte mindenki hallott a földön, mégis nagyon sokan úgy érzik, hogy valamit eltitkolnak előlük ebben az ügyben.

Mi volt önök szerint szeptember 11-e?

Terrorista támadás, amelyet az Egyesült Államok ellen követett el tizenkilenc fiatalember, akik az Oszama bin Laden által irányított al-Kaida szervezettel álltak kapcsolatban. A merénylet tervét Khalid Sheik Mohammed készítette el és az volt a célja, hogy megbüntesse az Egyesült Államokat, amelyet ellenségnek tekintettek.

Mi ebben az új? A hivatalos vizsgálat már 2004-ben erre a következtetésre jutott. Tíz év után sem tudunk ennél többet?

Lee Hamilton, aki a kongresszusi vizsgálóbizottság társelnöke volt, azt mondta, hogy ők a jelentésükben az események első vázlatát írták csak meg. Nekünk lehetőségünk volt olyan interjúkat készíteni és olyan dokumentumokba betekinteni, amelyekre 2004-ben a szeptember 11-ei események vizsgáló bizottságnak nem volt módja.




Miért támadta meg az al-Kaida az Egyesült Államokat és miért pont így?

Bin Laden saját maga mondja el azt, hogy az amerikai tornyok elleni támadás gondolata már akkor megfogant benne, amikor 1982-ben látta, hogyan támadnak Bejrútban izraeli vadászrepülőgépek olyan felhőkarcolókat, amelyekben a palesztin csoportok vezetői laktak. A hivatalos vizsgálat szándékosan figyelmen kívül hagyta a palesztin kérdés jelentőségét a támadásokban, és könyvünkben ez is igyekszünk feltárni. A konkrét tervet azonban 1996 körül dolgozták ki, főként Khalid Sheik Mohammed javaslatai alapján.

Miért választottak szinte kizárólag szaúd-arábiai fiatalembereket az öngyilkos támadásokhoz?

Ha egy szaúdi diplomatát kérdez erről, valószínűleg azt feleli, hogy azért, mert a terroristák ellentétet akartak szítani az Egyesült Államok és legfontosabb Perzsa-öböl menti szövetségese között. A valóság szerintünk ennél sokkal összetettebb. Szaúd-Arábiában nagyon sokan rokonszenveznek az al-Kaida céljaival, és egyetértenek Bin Ladennel, aki azt állította, hogy Amerika elárulta a palesztinokat és Izrael érdekeit szolgálja a Közel-Keleten. Szeptember 11-e után egy hangüzenetében azt állította, hogy a „Manhattanben történt események a népünk ellen Palesztinában és Libanonban az amerikai-izraeli szövetség által végrehajtott invázió miatti bosszú volt.”

Bin Laden kijelentésein kívül mi támasztja még alá a palesztin szálat?

Bin Laden rendszeresen beszélt erről, de ebben az is szerepet játszhatott, hogy a palesztinokkal sokan szimpatizálnak nem csak az arab világban, hanem nyugaton is. Az al-Kaida vezetőjét a szaúd-arábiai amerikai jelenlét is felháborította. 1991-ben az Irak elleni hadművelet után több mint 5000 amerikai katona – hitetlenek, keresztények és zsidók – valamint számos bázis maradt az országban, ahol az iszlám két legfontosabb szent városa található. Ezt bin Laden megbocsáthatatlan bűnnek tekintette. Mégis számos más bizonyítékot találtunk arra, hogy a támadások fő mozgatórugója a palesztin kérdés volt. A gépeltérítések két vezetője – Mohammed Atta és Ziad Dzsarra – rendszeresen beszélt társaikkal arról, hogy fel kell szabadítani Palesztinát a megszállás alól. Számukra ez fontosabb volt, mint az általános dzsihád a hitetlenek ellen. Mohammed Atta Kairóban tanult mérnökként, ahol kapcsolatban állt a Muzulmán Testvériséggel. Tőlük szívta magába az antiszemita világnézetet, azt a képet, hogy a zsidók uralják világszerte a bankokat és a médiát. A Világkereskedelmi Központ bérlői között a legtöbb ebből a két ágazatból került ki, nem véletlenül lettek a támadás célpontjai. Egyértelműen kijelenthető, hogy a 19 fiatal gépeltérítő számára Palesztina különösen fontos ügy volt.

A szeptember 11-ei vizsgáló bizottság azonban szándékosan homályban hagyta ezt a szálat. A testület elnöke szerint ez a kérdés túlságosan érzékeny ahhoz, hogy a jelentésükben ezzel foglalkozzanak. Ennek a következménye ugyanis az lenne, hogy az Egyesült Államoknak felül kell vizsgálnia az Izraellel való kapcsolatait. A támadás napján a CNN bemutatta, hogyan ünnepelnek az emberek Gázában, süteményeket osztogatva és éljenezve. Ezeket a képeket soha többé nem tűzték műsorra.

Oszama bin Laden már 1996-ban hadat üzent Amerikának. Nyíltan az Egyesült Államok első számú ellenségnek vallotta magát, mégis nemcsak a felelősségre vonást úszta meg, hanem előkészítette és végrehajtatta a történelem legsúlyosabb külső támadást Amerika ellen. Hogyan történhetett ez meg?

Könyvünkben számos példát hozunk arra, milyen hibákat követtek el az amerikai és más nyugati titkosszolgálatok szeptember 11-e előtt. Ez az egyik legnagyobb rejtélye ennek a történetnek. Nyilvánvalóan rendelkezésre álltak olyan információk már jóval a tragikus nap előtt, amelyekből fel lehetett volna tárni azt, hogy mi készül. A CIA ismerte az első két leendő terroristát, akik a legkorábban az Egyesült Államokba érkeztek, sőt megfigyelés alatt is tartották őket. Már egy évvel a támadások előtt a legmagasabb szinten foglalkoztak ezekkel a személyekkel, mégis különös módon nyomukat vesztették, még mielőtt kihallgathatták volna őket. Szinte értetlen ez a mulasztás, a CIA-nál mégsem vontak senkit felelősségre ezért. Ezért állítjuk azt, hogy a szeptember 11-éhez vezető utat sok-sok hírszerzési hiba kövezte ki.

Biztosak abban, hogy ezekben a hibákban és mulasztásokban nem volt szándékosság, mint ahogyan azt sokan állítják?

Ez nem állítanám egyértelműen. Sok kérdés merül fel a CIA magatartásával kapcsolatban. Az egyik lehetőség, hogy a CIA megpróbálta beszervezni ezt a két fiatalembert, azzal a céllal, hogy behatolhassanak az al-Kaida zárt világába. Ha ez történt, akkor valóban valami lényegeset titkolnak el arról, hogy miért lett sikertelen ez a beszervezési akció. Nem tudjuk biztosan, hogy így volt-e, de ez olyan kérdés, amit – ha felszabadítanak további dokumentumokat – a jövőben még kutatniuk kell a történészeknek.

Vannak, akik azt állítják, hogy az ikertornyok összeomlását az épületekben elhelyezett robbanószerkezetek okozták. Az ilyen feltételezések már néhány nappal a támadások után megjelentek az interneten, és gyorsan népszerűvé váltak, különösen az arab világban. Erre azonban semmilyen bizonyítékot sem találtunk. A rendőrségi helikopterek, amelyek az épületek felett köröztek, már az első torony összeomlása előtt 15-20 perccel jelezték, hogy a felső szintek megrogytak, és sürgették a központ teljes kiürítését. Az összeesküvés-elméletekben gyakran feltűnik a Világkereskedelmi Központ 7-es számú épülete, amelybe ne csapódott be repülőgép, szeptember 11-én kora délután mégis összeomlott. Valójában azonban ezt az épületet a szomszédos tornyok összeomlása során olyan súlyos károk érték, hogy a tűzoltóság számított az összeomlásra és azonnal kiürítette az épületet.

A mai napig nem világos az sem, hogy ki és hogyan adott ki parancsot arra, hogy a légierő lelőheti az eltérített utasszállító repülőgépeket. Erre végül nem került sor, de ellentmond egymásnak George Bush visszaemlékezése – aki a könyvében azt írja, hogy ő adta ki a parancsot – és Dick Cheney alelnök, aki szerint viszont ő adott engedélyt a hadseregnek, mert Bush az Air Force One fedélzetén nem volt elérhető.

A megválaszolatlan kérdések és ellentmondások sora ellenére azonban biztosak vagyunk azonban abban, hogy alaptalanok azok a teóriák, amelyek szerint az amerikai kormányzat tudatosan szervezte volna a merényleteket, vagy passzívan hagyta volna, hogy azok megtörténjenek. Szerintünk a támadást az al-Kaida tervezte el és hajtotta végre, és nem volt szerepe ebben valamilyen sötét amerikai összeesküvésnek.

Bush elnök azonnal felelősségre vonást ígért a terroristák, valamint az őket támogató és rejtegető rendszerek ellen. Így indult meg a támadás előbb Afganisztán, majd Irak ellen. Valóban az igazi felelősök ellen zajlott a terrorizmus elleni háború?

Az afgán tálibok felelősségéhez nem férhet kérdés. Más a helyzet azonban Irakkal. Amikor az Irak elleni támadás megindult, az amerikai közvélemény 60 százaléka úgy tudta, hogy Szaddám Huszein valamilyen módon felelős a szeptember 11-ei támadásokért. erre azonban azóta sem került elő semmilyen bizonyíték. Vannak azonban nagyon nyugtalanító bizonyítékok arról, hogy Irán segítette a terroristákat, például azzal, hogy szabad áthaladást engedélyezett a számukra Afganisztánba. Az iráni határon nem pecsételték le az útlevelüket, hanem egyszerűen átengedték őket.

A külföldi támogatók közül azonban a legnagyobb szerepet azonban Szaúd-Arábia játszotta. A szeptember 11-ét megelőző években szaúd-arábiai vezetők – köztük a királyi család tagjai – a maffia módszerek szerinti védelmi pénzt, sok millió dollárt fizettek bin Ladennek azért, hogy a terrorszervezetét külföldre telepítse és ne támadjon szaúdi célpontok ellen. Ennél többről is szó van azonban. A terroristák közül legalább ketten – az első két személy, akit a CIA is figyelt – szaúdi diplomatáktól kaptak segítséget az amerikai beilleszkedéshez. Ezek a fiatalemberek ekkor nem tudtak angolul, nem ismerte őket senki, de a los angelesi szaúdi nagykövetség egyik tagja – aki egyben a helyi mecset imámja volt – segített nekik lakást szerezni, és formálisan munkát találni a szaúdi légitársaság kirendeltségénél. Ezzel vált lehetővé, hogy a későbbi gépeltérítők megkapják az amerikai zöld kártyát. Egy másik bizonyíték a szaúd-arábiai hivatalos kapcsolatra, az, hogy egy magas rangú egyházi személy Rijádból a szeptember 11-e előtti éjszakát ugyanabban a Washington melletti hotelben töltötte, ahonnan két gépeltérő lakott, és indult reggel a repülőtérre. Amikor a támadások után az FBI ki akarta hallgatni ezt az embert, szívrohamot kapott, és kórházba szállították. Később kiderült, hogy csak színlelte a betegségét, de ekkorra már nem volt az országban. Szeptember 11-e utáni héten ugyanis a teljes szaúdi diplomáciai testületet, családjaikkal és ismerőseikkel együtt különrepülőgépeken elszállították az Egyesült Államokból.

A könyvükben írnak arról, hogy 2001. júliusában – alig néhány héttel a támadások előtt – Oszama bin Laden titokban valószínűleg Dubaiban járt, ahol találkozott az amerikai titkosszolgálat embereivel. Ez is puszta figyelmetlenség lett volna?

Ez a történet évek óta forgalomban van. Szerzőtársammal, aki kiválóan beszél franciául, több franciaországi forrást – köztük a hírszerzés egyik tisztjét is – felkerestünk, hogy kiderítsük, mi történhetett. Beszéltünk egy francia orvossal, aki azt állítja, hogy Dubaiban kezelte bin Ladent, aki vesebeteg volt. Ez az orvos értesítette a francia hírszerzést a felkérésről. Az illető szerint a franciák továbbadták az információt a CIA-nek, akik két ügynököt küldtek Dubaiba, hogy találkozzanak bin Ladennel. A hírszerzési forrásunk szerint hihető, hogy az amerikaiak megpróbáltak egy utolsó próbálkozást tenni arra, hogy semlegesítsék az al-Kaida vezetőjét. Ne feledjük, hogy Bin Ladent és az Afganisztánban a szovjetek ellen harcoló mudzsahed fegyvereseket az Egyesült Államok a nyolcvanas években támogatta, annak ellenére, hogy ők már akkor is gyűlölték Amerikát, a keresztényeket és Izraelt. Vannak, akik ezt már akkor látták, mint Benazir Butthó néhai pakisztáni miniszterelnök. Ő arra figyelmeztette 1989-ben Bush elnököt, hogy bin Ladenék „modern Frankensteinként szembefordulhatnak a gazdáikkal”. Teljes bizonyossággal azonban nem tudjuk eldönteni, hogy ez a találkozó valóban megtörtént-e vagy sem, de amit sikerült megtudnunk, azt leírtuk a könyvünkben.

Oszama bin Ladent idén likvidálták. Megszűnt ezzel a veszély, hogy hasonló terrortámadásokra sor kerülhet?

Bin Laden halála természetesen nagy veszteséget jelentett az al-Kaida központi parancsnoksága számára. Az amerikaiak egyesével vadásszák le a vezetőiket, legutóbb a hadműveleti parancsnokot ölték meg Pakisztánban. Bin Laden szeretett volna egy újabb – még látványosabb és pusztítóbb – támadást végrehajtani Amerika ellen. Úgy tűnik azonban, hogy az al-Kaida abban a formában, ahogyan bin Laden Pakisztánból irányította a szervezetet, nem létezik többé. Inkább helyi hálózatokra oszlott, amelyek helyi iszlamista célokat követnek. Nagyon nehéz ma megmondani azt, hogy ezek közül van-e olyan, amelyik képes lenen megszervezni és végrehajtani egy újabb támadást az Egyesült Államok ellen. De szeptember 11-ének éppen az a tanulsága, hogy a hatóságoknak komolyan kell venniük a fenyegetéseket, különben újra tragikus meglepetés érhet bennünket.

HETEK/Morvay Péter