Keresés ebben a blogban

13.6.12

A kormány emeli a nyugdíjkorhatárt '

Emelik a nyugdíjkorhatárt' - ez a lényege a kormány döntésének.Főleg az 1952-től született dolgozókat érinti.A cél: minél többen fizessék a járulékot,mert csak így lehet fenntartani a nyugdíj rendszert.Dolgozni,de hol? Erre még nem adtak választ az illetékesek.Az egyik nemzetközi biztosító társaság szerint 70 évre kellene felemelni a nyugdíjkorhatárt.Még az a jó,hogy a kormány nem olvasta ' Akiket érint azoknak egy jó tanács: Éljenek egészségesen és dolgozzanak '
A keddi kormánypárti parlamenti felszólalások szerint nem csökkennek a nyugdíjak és nem is kell adózni a járadék után. A jogszabályt előterjesztőként ismertető Soltész Miklós elmondta, hogy a nyugdíjakat nem fogják megadóztatni, azoknak nem csökken majd az összege.
De nem ez volt az egyetlen bejelentés a nap folyamán;kabinet célja, hogy több dolgozó, és így több járulékfizető legyen - ezzel biztosítva a rendszer fenntartását.
Az Emmi államtitkára az m1 Az Este című műsorában azt mondta: 1997-ben az akkori szocialista-szabaddemokrata kormány hozott egy törvényt, amely szerint 2013-tól bruttó számokból kell kiszámítani a nyugdíjat, ennek pedig következménye lett volna a nyugdíjak adóztatása. Mint mondta, ezt a szabályt azért kellett eltörölni, hogy ne adóztassák meg az időskori ellátást, valamint azért, hogy akiknek már nyugdíjuk van, azoknak ugyanaz maradjon a járandóság kiszámítása.

Az MSZP szerint azonban azért kellett most módosítani a törvényt, mert a párt szerint sok szabály okafogyottá vált. A szocialisták úgy fogalmaztak: a Fidesz szétverte a magán-nyugdíjpénztári rendszert, valamint megszüntettek bizonyos jogosultságokat. Erre reagálva az államtitkár kifejtette: sehol a világon nem volt ilyen típusú kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszer, mint Magyarországon.
Szerinte ez a rendszer azt jelentette, hogy az állam beszedte a pénzt, nyilvántartotta azt, a pénzügyi szervezetek pedig "nagyon jól jártak", aminek következményeképpen évente több százmilliárd forinttal kellett kiegészíteni a nyugdíjkasszát a költségvetésnek. Ha ez a rendszer fennmarad, akkor az 450 milliárd hiányt jelentene idén a költségvetésből - fejtette ki az államtitkár.
Hozzátette: választható volt a nyugdíjrendszerbe való visszatérés, és szerinte a szocialisták voltak azok, akik kötelezően "betessékeltek" egy bizonyos korosztályt a rendszerbe. Kiemelte azt is, hogy alig 100 ezer fő maradt a kötelező nyugdíjrendszerben, ezzel pedig szerinte az emberek azt jelezték, nem kérnek többet ebből a rendszerből.
Hátrányos nyugdíjrendszer?
Új nyugdíjrendszer-koncepciót bocsátott vitára a nemzetgazdasági minisztérium, amely egyes elemzések szerin rendkívül hátrányosan érint bizonyos rétegeket, így a gyermekteleneket, egy gyermekeseket.
Soltész Miklós szerint a koncepció jelenleg csupán egy olyan vitaanyag, amelyet a minisztérium megbízásából készítették kutatók és civilszervezetek.
Kiemelte: a koncepció nem épül be a nyugdíjrendszerbe, mertjáradék megtartásához, kifizetéséhez és a fenntartásához szükséges lépéseket a kormány megtette, a ma tárgyalt módosítóval pedig lezárul a módosítások sora. „Ez a koncepció arra tett mindössze javaslatot, hogy, azok, akik gyermekeket vállalnak, pozitív elbírálás alá kerüljenek a nyugdíjrendszerben” - hangsúlyozta Soltész Miklós.
Mint hangsúlyozta, a mostani változtatásra azért is volt szükség, mert például a minimálbéren élő, és 25 szolgálati időt szerzett dolgozóknak évente 40 ezer forinttal lett volna kevesebb a nyugdíjuk. A rokkantnyugdíjrendszer átalakításával, valamint a korai nyugdíjak átalakításával Soltész Miklós szerint a kormány megtette azokat a lépéseket, amelynek eredményeképpen jóval kevesebb lesz azoknak a száma, akik a nyugdíjkorhatár előtt kerülnek valamilyen ellátás keretébe, így a nyugdíjkassza kiszámítható és fenntartható lesz.
Emelik a nyugdíjkorhatárt
A születéskor várható élettartam növekedése miatt "sürgető szükség" van arra, hogy a kormányok fokozatosan emeljék a nyugdíjkorhatárt, és a rendszer fenntarthatósága érdekében szélesítsék az öngondoskodás körét - olvasha a Gazdasági Együttműködés és Fejlesztés Szervezetének (OECD) hétfőn ismertetett jelentésében.
Erre reagálva Soltész Miklós azt mondta: több ország már korábban elkezdte felemelni a nyugdíjkorhatárt. Mint mondta szervezet szerint 50 év múlva a várható élettartam 7 évenként 1 évvel növekszik, így tehát a most megszületendő gyermekekről van szó. Az államtitkár szerint az OECD ezzel a kijelentéssel nem azokra az országokra célzott, ahol 62-ről 65-re emelkedik a nyugdíjkorhatár, mint Magyarországon.
Az átalakítások - tette hozzá - azt mutatják a fiatalabb korosztálynak, hogy nem csak kötelesség, hanem érdemes is befizetni a nyugdíjat. „Lesz nyugdíj, tehát 20 év múlva is fenntartható lesz a rendszer” – hangsúlyozta az államtitkár.
Hozzátette: 2022-ig az 1957-ben születettek már 65 évesen mennek nyugdíjba. A nyugdíjkorhatár emelése az 1952-ben születetteknél kezdődik és félévenként ugrik majd.
Forrás : http://www.hirado.hu

Nincsenek megjegyzések: